Freelancerem v době koronakrize

Pro freelancery nic moc, tahle pandemie. Krize je na spadnutí, klienti osekávají náklady, což se promítá do fungování jim, mně, i většině kolegů z branže. Jaké to má dopady na mé podnikání a jaká opatření jsem udělal?

Obsah článku:

Dopady na práci, finance + záchranná opatření

Ve zkratce, práce mám tak o cca 50 % míň, starostí o 100 % víc. Klienti neví co bude. Snaží se osekávat náklady. Chápu to, dělám to samé.

S některými klienty jsme pozastavili práce úplně, jinde jsme zavedli opatření, která nám umožní pracovat dál.

1) Snížení hodinové sazby – s několika klienty máme rozdělané věci, které jim umožní lépe přestát krizi, a k jejich dotažení už moc nechybí. Já vím, že se nevyplatí tyhle práce odsouvat, klienti vědí, že potřebují stáhnout náklady.
Klientům jsem tedy dočasně snížil hodinovou sazbu, a děláme dál.
Z mého pohledu win-win. Klient ušetří (a třeba později tenhle přístup ocení), já nepřijdu o celý příjem.

2) Zvýhodněné hodinové balíčky pro klienty – vzpomněl jsem si, že jsem kdysi NaVolnéNoze.cz četl článek o hodinových superbalíčcích. Teď na ně došlo. Za mne dobrá cesta ke zlepšení cash-flow. Klient si může předplatit mou práci za zvýhodněnou cenu, já si udržím příjem a mohu lépe plánovat. Nabídl jsem tuto cestu zaběhnutým klientům, i těm, kde jsou práce na začátku. Odezva zatím fajn, balíčky asi nějakým způsobem začlením trvale.

3) Barter jak za starých časů – kde to jde a dává smysl oběma stranám, bartrujeme. Připravím ti nový web a pomůžu víc prodávat, ty mi pomůžeš dostavět mé obytné auto. Win pro mne, win pro VejnyWood.cz (tohle je ještě starý web, nový připravujeme)

4) Osekání nákladů – zrevidoval jsem si, co platím, a určil si, co z toho mohu vyškrtnout. Dočasně jsem se tak rozloučil s některými nástroji a službami, čímž ušetřím několik tisíc měsíčně. A k některým se už vracet nebudu.
Také jsme se přestěhovali z Prahy do našeho bytu v jižních Čechách. To sice s krizí nijak nesouvisí a stěhovali bychom se stejně (viz níže), ale také to pěkných pár tisíc ušetří.

5) Komunikace na dálku šetří náklady – v případě karantény povinnost, ale pro mne nic moc změna. S klienty i tak většinou pracuji na dálku, takže tohle mám dlouhodobě vyzkoušené. Osobně řešíme jen věci, které to ze své povahy vyžadují. Šetřím tak čas a peníze sobě i klientům, a zbývá nám více prostředků na práci samotnou. Pokud zatím nemáte zkušenosti, pro start doporučuji knihu Remote (Práce na dálku) od Melvila.

Zrušení spolupráce s některými klienty

Pro mne je to celé horší v tom, že jsem před pár týdny ukončil několik spoluprací, které mi už nedávaly smysl. Tím jsem se odstřihl od části příjmů. Ne, hůř to načasovat nešlo, dík za optání 🙂

Týkalo se to těchto případů:

  • už jsem neměl co nabídnout – dvěma klientům už jsem pomohl, jak bylo v mých silách, a cítil jsem, že dál nemám co přinést. Na rovinu jsem jim to řekl, a zůstáváme ve spojení.
  • spolupráce mi neseděla – z různých důvodů. Většinou kvůli komunikaci nebo rychlosti exekutivy. Je mi jasné, že nic nenasadíme ze dne na den, ale čekat dva měsíce na drobné posunutí v řešení úkolu mi nesedí. Už jen dostat se po takové době zpět do problematiky zabere spoustu času. Ten jsem sice měl placený, ale nebaví mne to, přijde mi to zbytečné. Aby mne práce bavila, potřebuji vidět její dopady a výsledky.

Dopady na osobní život

Odložili jsme cestu do Mongolska – připravovali jsme se na půlroční cestu obytným autem do Mongolska, měli jsme vyjet 1.4. 2020.
Po tom, co jsem si trochu zlomil ruku (praskla jedna z kostí v předloktí) a musel na operaci, jsme odjezd přesunuli na 1.5.2020.
Nakonec jsme to pro letošek úplně stornovali s ohledem na aktuální situaci (finance, vstupy do jednotlivých zemí atd.). Takové cestování bude ještě chvilku nereálné. Mongolsko tedy musí minimálně rok počkat.

Odstěhovali jsme se z Prahy, kde jsme dva roky bydleli. Se současnou situací to ale nijak nesouvisí, jen to o chvilku urychlila. Chtěli jsme se kvůli plánované cestě stěhovat na konci března, tak jsme to udělali o dva týdny dřív.

NomadShop.cz – provozujeme e-shop pro všechny, kdo si chtějí postavit své obytné auto. Jsme sice malinký shop a nemáme dostatečný vzorek dat, ale žádné zásadní výkyvy tržeb tu zatím nevidím. Asi je to způsobené tím, že lidi si svá auta mohou stavět i v karanténě, zatím mají peníze, a tak prostě objednávají dál. I tady jsme provedli některá úsporná opatření, ale nic zásadního o čem by stálo za to psát.

Bylo by toho víc, ale to už bychom zabíhali už moc mimo zaměření článku 🙂

… a trocha pozitiv

Najde se na tom i několik pozitiv.

Po osmi letech jsem si udělal nový web – ten jsem potřeboval jako sůl, ale vždycky se našlo něco důležitějšího, co dělat (práce pro klienty, trénink, přestavba auta, čumění na fejsbuky, koukání do stropu a tak).
Na MartinKolcaba.cz tak konečně najdete to, co dělám teď, ne to, co jsem dělal před osmi lety.
Web berte jako MVP – prostě nezbytně nutné minimum k tomu, abych s tím mohl ven. Potřeboval jsem spustit cokoli, co bude lepší než ta předchozí kovářova kobyla. Ještě to budu hodně ladit.

Více času na vzdělávání a rozšíření obzorů – vzdělávám se neustále, ale času mám teď víc. Ideální období na to si trochu rozšířit záběr.
Mimo vzdělání v mých hlavních oborech jsem se začal učit programovat, byť se tomu tak zatím říkat nedá (zatím základy Pythonu).
Taky si hraju s Webflow, které vnímám jako ideální řešení pro weby velké části klientů a budu s ním v budoucnu pracovat mnohem víc.
A snažím se pochopit základy elektroniky, což mi jde ještě o dost hůř než programování 🙂

Získal jsem čas na přemýšlení – o sobě, o světě, o podnikání. Trochu zpomalit je k nezaplacení. Do budoucna si naplánuji několik týdnů v roce, kdy prostě nebudu dělat nic, co souvisí s mou prací. Na pár týdnů úplně vypnout bude ku prospěchu věci, to cítím už teď.

Utřídil jsem si pracovní priority – za poslední týdny jsem si  lépe ujasnil, co chci a nechci dělat, jak to chci dělat, a s kým mne baví a nebaví pracovat. O tom asi ještě napíšu v samostatném článku.

Krize vs podnikání a další obsah na webu:

Tady jsou odkazy na několik článků a videí o tom, co dělat se svým podnikáním v době krize, z různých pohledů.

Autor

Martin Kolčaba

SEO a UX specialista na volné noze. Pomáhám klientům k dohledatelným a srozumitelným webům. Přečtěte si, s čím mohu pomoci vám. Pokud si padneme do noty, dejte vědět, něco vymyslíme.

Jedna myšlenka na “Freelancerem v době koronakrize”

  1. Ahoj, Martine,

    Díky za článek. Na to, za co utrácím a co by šlo ořezat se taky plánuji podívat. 🙂

    Co Webflow a SEO? Jak je připravené? Díval jsem se např. na wix a ten je na web pro vyhledávač nepoužitelný.

    Pokud hledáš další zdroje a pohledy na situaci, tak tady trocha z mého soudku. Především pro e-shopy: https://www.youtube.com/watch?v=joTLAaJQyLs&t=17s

Komentáře nejsou povoleny.