Plugin s vloženými dotazy.

Plugin ulehčující analýzy klíčových slov pomocí Skliku

Chtěl bych vám ukázat jednoduchý nástroj, plugin do Google Chrome, který může ušetřit spoustu času při analýzách klíčových slov pomocí Skliku.

Vytvořil ho můj kamarád, programátor Jan Matoušek, na Twitteru jako @Jan_Matousek. Na jeho blogu si můžete plugin zdarma stáhnout. Aktualizace 17.2.2014 – protože Chrome nově zakazuje instalaci vlastních doplňků, plugin teď najdete oficiálně v Chrome Store.

Jak mi plugin pomáhá?

Šetří mi čas při sbírání dat z Návrhu klíčových slov v Skliku a eliminuje potřebu data před vložením třeba do Excelu dále formátovat. Plugin vkládá slova, která si v Skliku označíte, rovnou do tabulky a formátuje je jako tabulková data. Vám pak stačí všechna slova ze získané tabulky jedním klikem označit, a prostě zkopírovat do Excelu nebo jiného tabulkového editoru.

Práce s pluginem a jeho funkce

Nainstalováním pluginu do Chrome dojde k lehké úpravě nástroje pro návrh klíčových slov v Skliku.

Ukázka změn prostředí Skliku po nasazení pluginu
Místo standartních řádků, do kterých se přidávají klíčová slova pro kampaně, se mi v Skliku zobrazila tabulka pro data.

Teď stačí zadat klíčové spojení od kterého chci odvozovat návrhy. Sklik mi nabídne návrhy klíčových slov. Klikáním na ně si mohu vybírat jen ta, která mne zajímají. Ta se mi rovnou vkládají do tabulky. Mohu také kliknout na „Přidat všechna slova“, čímž se mi označí a do tabulky přidají všechna slova.

Plugin s vloženými dotazy.
Označené dotazy se vkládají do tabulky.

A nyní přichází celé kouzlo pluginu. Jakmile budu mít sesbírané dotazy, které potřebuji, kliknu jen na „Vybrat vše“. Všechna posbíraná data z tabulky se mi označí a já je mohu jednoduše pomocí ctrl+c a ctrl+v vložit třeba do Excelu, kde s nimi dále pracuji. Rychle, jednoduše, efektivně, bez nutnosti dalšího formátování a čištění.

Kliknutím na vybrat vše vyberu všechna data z tabulky.
Kliknutím na vybrat vše vyberu všechna data z tabulky. Teď je mohu snadno zkopírovat do tabulkového editoru typu Excelu.

Kdy plugin šetří čas?

Při velkých analýzách klíčových slov

Pokud se rozhodnete dělat třeba Klasifikační analýzu klíčových slov, kterou popsal Marek Prokop (@MarekP), můžete ušetřit dost času. Marek píše:

Z nástroje pro návrh klíčových slov Skliku exportovat nejde. Proto dělám copy/paste celé tabulky, stránku po stránce, do textového editoru. V něm potom pomocí pár příkazů najdi/nahraď upravím výsledek tak, aby neobsahoval hlavičky tabulky a jednotlivé dotazy byly na samostatných řádcích, se sloupci oddělenými tabelátorem. Dobře to jde např. v editorech Sublime Text nebo TextPad.

Tomuto postupu se s pluginem vyhnete. Jednak ušetříte čas při kopírování do textového editoru (stačí v Skliku kliknout na „Přidat všechna slova“ a vše ze stránky máte v tabulce) a druhak při „čištění“ dat v textovém editoru.

Při malých analýzách klíčových slov

V případě analýzy KW pro malý web většinou potřebuji „vyzobávat“ jen ta slova, které se mi hodí – pěkně jedno po druhém. S pluginem stačí, když budu klikat na slova, která se mi hodí, a ona se mi budou pěkně řadit do tabulky.

Myslíte, že by plugin ulehčil práci i vám? Zkuste ho – nainstalovat plugin z Chrome Store.

Připadá vám plugin užitečný? Doporučte jej sdílením článku ostatním – díky.

Autor

Martin Kolčaba

SEO a UX specialista na volné noze. Pomáhám klientům k dohledatelným a srozumitelným webům. Přečtěte si, s čím mohu pomoci vám. Pokud si padneme do noty, dejte vědět, něco vymyslíme.

6 komentářů u „Plugin ulehčující analýzy klíčových slov pomocí Skliku“

  1. Wow, super! Martine, díky za tip. Doteď jsem to vždy nějak krkolomně kopíroval do texťáku a pak filtroval regexpy 🙂

Komentáře nejsou povoleny.