SEO – užitečné odkazy

Pokud tvoříte web a zajímá vás jeho optimalizace pro vyhledávače, možná se vám tato stránka hodí. Poskytuje pohromadě odkazy na důležité zdroje informací, a to nejen o SEO, ale i věcech s ní úzce souvisejících. Poslední aktualizace: 3.10.2012

Obsah stránky v bodech (kliknutím na odkaz se přesunete níže na stránce):

Zdroje informací o SEO (optimalizaci pro vyhledávače)

Na internetu je spousta stránek a webů, které jen matou uživatele. Ti si tak v hlavách tvoří mylné domněnky o SEO a vůbec o tom, co by měli udělat, aby dosáhli lepších pozic ve vyhledávání. Proto jsem dal dohromady tyto zdroje informací, za které dávám ruku do ohně.

SEO příručky a dokumenty

Optimalizace pro vyhledávače – příručka pro začátečníky (PDF, 730 kB) – pěkná dvaadvacetistránková příručka od Google o optimalizaci pro vyhledávače a tvorbě obsahu.

Vytěžte ze svého obsahu co nejvíce – příručka pro provozovatele webových stránek (PDF, 365 kB)- oficiální příručka od Google, uvede vás do základů vyhledávání a poradí, jak své stránky lépe nabídnou uživatelům a tedy i vyhledávačům. Příručka je stručnější a trochu moc obecná, ale jistě se hodí.

Celé weby / diskuze hlavně o SEO

SEO.nawebu.cz – populární e-mailová konference, které se účastní špičky českého SEO. Doporučuji sledovat.

Diskuze o SEO na jakpsatweb.cz – zakladatelem a jedním z moderátorů této diskuze je Yuhů, současný vedoucí fulltextového vyhledávání v Seznam.cz. Opět zde lze potkat řadu odborníků a získat cenné rady.

Vyhledavace.info – web Marka Prokopa mimo vlastní sekce článků obsahuje také často kladené dotazy z oblasti SEO a užitečnou SEO poradnu

Sova v síti – Marek Prokop nejen o SEO na svém blogu psaném již od roku 2003

Blog.komart.cz – i zde vycházejí články týkající SEO. Posouzení jejich kvality je na samotných čtenářích.

Seznam Nápověda na téma SEO – oficiální nápověda Seznam.cz, doporučuji projít, obsahuje hodně zajímavého čtení

Nápověda Google – oficiální nápověda Google v češtině – zajímat by vás měly hlavně záložky Vyhledávání a Nástroje pro webmastery

Stránky / články o SEO

Odkazy na zdroje o SEO na jakpsatweb.cz – podobná stránka se zdroji na jakpsatweb.cz

Pokyny pro Webmastery od Google – Doporučené postupy, jak Googlu pomoci nalézt, procházet a indexovat vaše stránky. Důležitá stránka, kromě toho, co dělat, se dozvíte i co nedělat.

O SEO na jakpsatweb.cz – stránka odkazující na spoustu zajímavých článků na oblíbeném webu.

Optimalizace pro vyhledávače – Google – než začnete hledat někoho, kdo se postará o SEO vašeho webu, přečtěte si tuto stránku

SEOmaty jsou k ničemu – článek na blogu medio.cz pojednává o zbytečnosti různých nástrojů pro „měření SEO“ a vysvětlí, proč SEO takto měřit nejde. Obsahuje odkazy na další podobně laděné články a mimo jiné také zajímavou diskuzi v komentářích.

Jak funguje garance pozic ve vyhledávačích – článek Petra Jeníka ukazuje, že garance pozic ve vyhledávačích se vám s největší pravděpodobností nevyplatí

Kolik klíčových slov se vejde na jednu stránku – článek Marka Prokopa boří častý mýtus o tom, že jednu stránku lze optimalizovat jen na X klíčových slov

Videa a přednášky o SEO

Optimalizace pro vyhledávače – Jan Tichý – Honza Tichý, přední český odborník na SEO a jeho téměř dvě hodiny trvající přednáška na téma Optimalizace pro vyhledávače. Přednáška byla nahrána na půdě Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze, a dozvíte se z ní mnoho užitečných informací.

Úvod do vyhledávání – Dušan Janovský – Yuhů dává ve svých videích nahlédnout pod pokličku českého vyhledávače Seznam.cz. Odbornější, ale o to zajímavější informace. Více než 7 hodin zajímavého povídání na videu, rozděleno na 20 částí.

Regresní rozhodovací stromy ve vyhledávání – Dušan Janovský – další Yuhůův seriál, tentokrát na ještě složitější téma regresních vyhledávacích stromů. Celkem 2,5 hodiny videa rozdělených do osmi částí.

Youtube kanál GoogleWebmasterHelp – Cenný zdroj informací, bohužel v angličtině. Většina videí obsahuje alespoň titulky, takže si je i jazykově méně zdatní diváci mohou přeložit. Ve videích se často probírají konkrétní dotazy zaslané uživateli. Rozhodně doporučuji sledovat i kdybyste měli každé video co chvíli zastavovat a trápit se nad slovníkem.

Bulharská konstanta ve webové analytice – Opět Jan Tichý, tentokrát o tom, jak důležité je nebrat údaje z analytických nástrojů doslova.

Nástroje k optimalizaci

Analýza klíčových slov

Marketing Miner – v současnosti TOP český nástroj nejen na analýzu klíčových slov, ušetří vám tuny času.

Návrhy klíčových slov Google AdWords – vyžaduje přihlášení do vašeho AdWords účtu. O nástroji jsem psal v článku na téma jak zjistit hledanost klíčových slov.

Návrhy klíčových slov v Sklik – vyžaduje přihlášení do Sklik účtu. O nástroji jsem psal v článku na téma jak zjistit hledanost klíčových slov.

Webová analytika

Google Analytics

Google Nástroje pro webmastery

Informace o zpětných odkazech

OpenSiteExplorer – placený nástroj poskytující podrobné informace o zpětných odkazech vedoucích na zadanou stránku. Neplacená verze je silně omezená. O něco více statistik než bez registrace získáte, když se alespoň zaregistrujete.

Majestic SEO – další placená aplikace poskytující mnoho užitečných dat. Má i verzi zdarma, ale dat poskytuje jen velmi málo – pokud nepočítáte s tím, že byste platili, asi ani nemá smysl se registrovat.

Psaní nejen na web

Píšeme pro web – o síle slov první díl seriálu Marka Prokopa na webu Interval.cz. Články na sebe navazují. Protože jsou na Intervalu poměrně nepřehledně řazeny, seřadil jsem tady – předchozí odkaz je na první díl, další díly níže:

Praktické tipy pro copywriting – Martin Snížek stručně, jasně a k věci.

Školení, která doporučuji

poznámka: doporučená školení jsem si samozřejmě nejdříve zaplatil a vyzkoušel. Nejde tedy o účelovou reklamu, jde o upřímná doporučení.

Školení SEO a linkbuildingu Marka Prokopa – školení vhodné jak pro začátečníky, tak i pokročilé. Více jsem se o jeho hodnocení rozepsal v tomto článku.

Školení Google Analytics od Medio Interactive – školí Honza Tichý, vhodné pro začátečníky i pokročilejší uživatele. Jak se mi líbilo jsem popsal v samostatném článku.

Máte zdroj, o kterém si myslíte, že by zde neměl chybět? Zašlete mi tip na martin.kolcaba@gmail.com. Stejně tak mi prosím dejte vědět, pokud jste zde narazili na nefunkční odkaz.