Mé dojmy ze školení SEO a linkbuildingu Marka Prokopa

Abych si trochu rozšířil obzory, vydal jsem se na dvoudenní školení SEO a linkbuildingu k Marku Prokopovi. Marka považuji za českou jedničku v oboru, takže má očekávání byla velká. Byla naplněna a stojí školení za to?

Protože pracuji jako SEO konzultant, nesliboval jsem si od školení nabytí zcela nových znalostí. Spíše jsem počítal s tím, že si lépe utřídím ty stávající, a budu pak moci poskytovat ještě lepší služby svým klientům, případně je pak využít ve prospěch vlastních projektů.

Den první

Po seznámení s jednotlivými účastníky školení začal Marek pěkně od základů vysvětlením potřebné terminologie související se SEO. Té byla v podstatě věnována dopolední část školení. V této části jsem v podstatě nenašel vůbec nic nového. Byla určena hlavně laikům, kteří už zde mohli najít spoustu zajímavých informací.

Chvilku po poledni jsme šli na dobrý oběd v restauraci Marná Snaha (oběd pro oba dny je v ceně školení) , a pak jsme pokračovali.

Postupně jsme se dostávali stále hlouběji do problematiky, a školení začínalo být zajímavé i pro mě. Sice jsem (až na drobnosti) nenarazil na nic, co bych neznal, ale naučil jsem se na některé věci pohlížet trošku jinak. První den hodnotím kladně, dal mi to, co jsem čekal.

Na programu byl přesun do nedaleké restaurace na „Po škole o SEO“, což je taková menší akce, kdy se prostě jde s lektorem do hospody. Tam je šance lépe poznat ostatní účastníky školení, a Marek zodpovídá další případné dotazy – je možné se ptát prakticky na cokoli.

Den druhý

Po „Po škole o SEO“ se mi vstávalo těžce, ale i na druhou část školení jsem zvládl dorazit včas.

Celý druhý den je zaměřen na linkbuilding, tedy budování zpětných odkazů. Na to jsem se obzvlášť těšil, protože jsem věděl, že právě tady mám co zlepšovat. Probrali jsme opět vše od základů (kterým je ale věnován skutečně jen nezbytný čas), prošli jednotlivé metody linkbuildingu, linkbaitingu atd. Marek vše demonstroval na konkrétních ukázkách jím vytvořených i cizích úspěšných webů. Informace byly podány pěkně srozumitelně – troufám si říci, že problém s porozuměním neměli ani méně zkušení.

Poslední dvě hodiny školení byly věnovány diskuzi nad jednotlivými metodami budování odkazů. Každý z účastníků před ní dostal papíry s výpisem metod budování odkazů, a měl si otazníkem označit ty, které nezná, a zakroužkovat ty, které se rozhodl používat. Následná debata o tom, koho která metoda zaujala a proč se ji rozhodli zkusit, byla opět velmi zajímavá.

Suma sumárum

Co mi školení dalo?

 • Utřídil jsem několik informací, u kterých jsem neměl tak úplně jasno.
 • Dostal jsem několik nápadů na postupy, které bych mohl použít nejen u webů svých klientů.
 • Napsal jsem si skoro 4 strany poznámek.
 • Zjistil jsem, že při některých činnostech postupuji nepříliš efektivně -> budu moci zlepšit kvalitu a rychlost své práce.

očekávání byla naplněna – utřídil jsem si nejasnosti, zeptal se na vše, co mne zajímalo a ujistil se v tom, že SEO je krásný obor, kde je stále co objevovat – učení se nikdy nekončí, a to se mi na něm líbí.

Marek Prokop je výborný lektor, a jeho školení SEO mohu jednoznačně doporučit jak laikům, tak i „SEO pokročilým“. Myslím, že má co nabídnout každému. Ač je jeho cena trošku vyšší (zas je ale nutné brát v potaz, že jde o dva dny nabité informacemi), částka do něj vložená se vám po tom, co nové znalosti uvedete do praxe, jistě vrátí.

A aby toho vzdělávání nebylo málo, 26.6. jdu na školení Google Analytics Honzy Tichého (mimochodem, ještě má pár volných míst, tak si také přijďte rozšířit obzory 🙂 ), o kterém pak také napíši.

Doplnění 30.4.2013 – pěknou recenzi školení napsal také Petr Jiránek na http://www.pethas.cz/ne-pracovne/skoleni-od-profesionalu/seo-skoleni-marek-prokop/

Autor

Martin Kolčaba

SEO a UX specialista na volné noze. Pomáhám klientům k dohledatelným a srozumitelným webům. Přečtěte si, s čím mohu pomoci vám. Pokud si padneme do noty, dejte vědět, něco vymyslíme.

2 komentáře u „Mé dojmy ze školení SEO a linkbuildingu Marka Prokopa“

 1. Diky Martine, neprozradis nejaky zajimavy tip na linkbuilding, ktery jsi driv nepouzival? 🙂

  1. Zaujalo mne především získávání odkazů pomocí využití Creative Commons licence – hodí se například pro weby s fotkami, kdy uživatelům za určitých podmínek dovolíš šířit fotografii dál.

   Pak se mi líbila ukázka spolupráce mezi shopem s outdoorovým vybavením a firmou zajišťující „outdoorové“ zájezdy, kdy shop lidem, co si kupovali vybavení, doporučoval zájezdy, a web se zájezdy naopak lidem doporučoval, kde a jaké koupit vybavení. Pěkně se tak doplňovali a posílali si zákazníky.

   Našlo by se toho asi víc, ale po rychlém nahlédnutí do poznámek mi do oka padly tyhle dva příklady 🙂

Komentáře nejsou povoleny.