Méně informací o přístupech z vyhledávání Google, více „not provided“

V řijnu 2011 proletěla internetem zpráva, že Google.com zavádí SSL šifrování dotazů uživatelů hledajících s přihlášeným Google účtem. To znamenalo, že pokud přihlášený uživatel vstoupil na váš web přes vyhledávání nějakého dotazu v Google.com, v Google Analytics jste se nedověděli, jaký dotaz to byl. Zobrazilo se místo něj „(not provided)“.

Dnes bylo na insidesearch blogu Googlu oznámeno, že se šifrování osvědčilo, a bude nasazeno celosvětově, tedy na všechny národní domény Googlu. S „(not provided)“ se tak budeme častěji setkávat i při sledování statistik přístupů z CZ verze vyhledávače a získáme o něco méně informací o vstupních dotazech. Pokud uživatel přijde přes AdWords, dotaz zaznamenán bude. Problém se týká jen přirozeného vyhledávání.

obrázek z google analytics
Takto bude v Analytics zastoupeno stále více dotazů z přirozeného vyhledávání.

Jsem zvědav, jak se opatření projeví na webech, které mám ve správě. V minulém měsíci bylo „(not provided)“ zastoupeno cca 0,4 – 1,8% (dle webu) dotazů z přirozeného vyhledávání Google.

Velkou radost z tohoto kroku nemám. Co vy?

Autor

Martin Kolčaba

SEO a UX specialista na volné noze. Pomáhám klientům k dohledatelným a srozumitelným webům. Přečtěte si, s čím mohu pomoci vám. Pokud si padneme do noty, dejte vědět, něco vymyslíme.

4 komentáře u „Méně informací o přístupech z vyhledávání Google, více „not provided““

 1. tak na mých US webech to je od 10% do 20%.
  přitom on tu informaci má, škoda že aspoň tu informaci neposkytuje v GA. Ale nedivil bych se, kdyby za její poskytnutí chtěli nějaký prašule.

  1. Co jsem tak četl, pohybuje se to v zahraničí od 8 do 30%, což už je, tedy u té horní hranice, slušné množství dotazů. Je to škoda, ale rozhodně z toho nedělám žádnou katastrofu…
   Jsem celkem zvědavý, jaké budou rozdíly v procentu zastoupení (not provided) u klientů v závislosti na jejich oboru.
   Myslím, že Google to, co by nastalo po provalení informace, že ta data prodává, riskovat nebude…

Komentáře nejsou povoleny.